Meble kuchenne dla niepełnosprawnych

wpis w: BLOG 0

W przypadku osób niepełnosprawnych oraz osób starszych o obniżonej sprawności ruchowej zabudowę meblową trzeba dopasować do specjalnych potrzeb. Meble kuchenne dla niepełnosprawnych i seniorów powinny charakteryzować się ergonomią, czyli zapewniać jak najwyższy komfort korzystania z kuchni oraz dostępność. Osoby poruszające się na wózku mają utrudniony dostęp do szafek i wyposażenia. Zbyt ciasne zabudowy uniemożliwiają swobodne poruszanie się. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu kuchni możemy ułatwić wygodne korzystanie z niej. 

W aranżacji kuchni dla osoby poruszającej się na wózku możemy zastosować nowoczesne rozwiązania zwiększające komfort i co ważne dające samodzielność osobie z niepełnosprawnością.

Planowanie kuchni z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami

Zadaniem projektanta mebli jest wnikliwe przeanalizowanie potrzeb osoby która będzie korzystać z kuchni. Należy pamiętać by zapewnić odpowiednią ilość miejsca do poruszania się na wózku. Kształt pomieszczenia zależy od indywidualnych preferencji. Istotne jest zaplanowanie minimalnej przestrzeni manewrowej wynoszącej 150 cm po obrysie koła oraz swobodnego dostępu do szafek i urządzeń kuchennych. Wygodnym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon, ponieważ takie połączenie daje więcej miejsca i swobody w poruszaniu się zarówno osobom na wózku jaki seniorom. W kuchni połączonej z salonem dobrym pomysłem jest umieszczenie wyspy, do której będzie łatwy dostęp z każdej strony.

Meble kuchenne dla niepełnosprawnych

Meble kuchenne dla niepełnosprawnych – kuchnia bez barier

Swobodne funkcjonowanie w kuchni to duży krok w kierunku życia bez barier. Dlatego meble kuchenne powinny mieć odpowiednią wysokość aby można było sięgać po przedmioty z poziomu wózka i przy ograniczonej swobodzie ruchów. Blat powinien być zaplanowany na wysokości wózka. Dodatkowo pomocny będzie wysuwany blat do pracy z zaoblonymi krawędziami do którego łatwo podjechać wózkiem.

Meble powinny mieć dobrze zaplanowane dolne szafki. Najłatwiejszy jest dostęp do rzeczy przechowywanych w szufladach więc warto je uwzględnić w dolnej zabudowie. W trudno dostępnych miejscach jak narożniki możemy umieścić wysuwane kosze obrotowe i wysuwane półki oraz kosze typu cargo.

Meble kuchenne dla niepełnosprawnych - kosz do szafki narożnej

Ergonomia w kuchni – jak rozmieścić sprzęt AGD?

W wygodnym używaniu kuchni pomaga umieszczeniu sprzętu AGD w odpowiedni sposób. Piekarnik najlepiej zamontować na wysokości wzroku. Wybierając płytę grzewczą lepiej zrezygnować z płyty gazowej na korzyść indukcyjnej która się nie nagrzewa i nie ma ryzyka kontaktu z otwartym płomieniem. Płaska powierzchnia płyty indukcyjnej ułatwi przesuwanie garnków. Warto wybrać okap wyposażony w pilota, który będzie łatwy w obsłudze z poziomu wózka.

Zmywarkę można umieścić w dolnym rzędzie szafek albo wyżej na wysokość ok 40 cm, co ułatwia jej obsługę. Zlew najlepiej zamontować blisko krawędzi blatu i niezbyt głęboki, aby było łatwiej z niego korzystać. Dobrze wybrać baterię kuchenną z przedłużoną albo wyciąganą rączką i regulowaną wylewką.

Podsumowując, kuchnia jest miejscem w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również spędzamy dużo czasu. Dlatego to tak ważne, aby była wygodna i dostępna bez barier. Funkcjonalność i wygoda w kuchni powinny iść w parze. Dzięki projektowaniu pomieszczenia na wymiar możemy stworzyć wygodne wnętrze dostosowane do specjalnych potrzeb.

 

Szukasz inspiracji? Sprawdź galerię zdjęć z realizacjami mebli Harmony Studio.