Wyspa kuchenna stanowi modny element wyposażenia nowoczesnej kuchni. Można ją zauważyć na wielu przykładowych aranżacjach. Warto starannie przemyśleć jak zagospodarować wyspę kuchenną, bo najczęściej stanowi ona centralny punkt kuchni. Tu możliwości jest kilka. Można zdecydować się na wyspę kuchenną z płytą grzewczą, zlewozmywakiem czy pozostawić na wyspie sam blat roboczy, co powiększy przestrzeń roboczą kuchni i umożliwi spożywanie posiłków przy wyspie. Wyspa w kuchni to element, który sprawdzi się w większości wnętrz, nawet w tych mniejszych.
Wyspa kuchenna łączy w sobie walory wizualne i użytkowe. Jest wolnostojącym elementem zabudowy kuchennej. Może zawierać szafki lub szuflady, które powiększają miejsce do przechowywania w kuchni. Z kolei górę wyspy można zagospodarować na różne sposoby. Wyspę kuchenną powinniśmy zaplanować już przed remontem, zwłaszcza jeśli planujemy zagospodarować ją nie tylko meblami, ale i wyposażeniem AGD – wówczas będzie wymagać doprowadzenia przyłącza wody czy prądu. By umieścić na wyspie zlewozmywak lub płytę kuchenną, musi mieć ona odpowiedni rozmiar – ma pomieścić dany sprzęt i zapewnić nieco miejsca do pracy, odkładania umytych naczyń itp.
Wyspa kuchenna z blatem roboczym
Blat roboczy stanowi cenną, dodatkową przestrzeń do pracy do której mamy swobodny dostęp z każdej strony. Może posłużyć np. do krojenia warzyw na desce czy mieszania składników ciasta. Wyspę kuchenną z blatem można więc świetnie wykorzystać do zespołowej pracy w kuchni i zaangażować w nią całą rodzinę.
Jeśli dodatkowo wyposażymy wyspę w krzesła, np. wysokie hokery, będzie to świetne miejsce do spożywania wspólnych posiłków w kuchni. Przy takim zastosowaniu wyspy kuchennej trzeba zwiększyć szerokość blatu na wyspie, by jego krawędź nieco wystawała. Wówczas siedzenie przy wyspie będzie wygodniejsze, bo pod spodem pozostanie więcej miejsca na nogi.
Wyspa kuchenna z płytą grzewczą
Kolejnym wariantem jest wykorzystanie wyspy kuchennej do gotowania i podgrzewania posiłków. Jeśli rozmiar wyspy na to pozwala, można zamontować na niej płytę grzewczą. Najlepiej usytuować ją w taki sposób aby po bokach był dostępny wolny blat, który można wykorzystać do odkładania garnków czy krojenie składników. Dobrze jeśli po obu stronach płyty pozostaje przynajmniej 40 cm wolnej przestrzeni roboczej. Wyspa kuchenna z płytą grzewczą pozwala na zaangażowanie domowników do wspólnego gotowania, doprawiania i smakowania potraw.
Okap nad wyspą
Kiedy mowa o wyspie z płytą grzewczą, pojawia się pytanie jaki okap nad wyspę najlepiej wybrać. Na rynku dostępne są okapy wyspowe o różnym wyglądzie i funkcjach dodatkowych – np. okap z półką, na której można umieścić rośliny, dekoracje, książki kucharskie czy inne akcesoria. Okapy wyspowe mogą być dosyć sporych rozmiarów, dlatego jest to rozwiązanie polecane do większych kuchni. Nad wyspą można zastosować okap w trybie pochłaniacza, który nie wymaga podłączenia do wyciągu wentylacyjnego.
Piekarnik na wyspie kuchennej
Umieszczenie piekarnika na wyspie kuchennej może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w połączeniu z płytą grzewczą na blacie wyspy. W efekcie powstaje zwarta przestrzeń robocza, która usprawnia pracę, bo można ją wykorzystać równocześnie do gotowania i pieczenia potraw. Powinniśmy pamiętać aby pozostawić wolne miejsce na wyspie do wyciągania gorącej blachy albo zaplanować takie miejsce w zabudowie obok wyspy.
Wyspa kuchenna ze zlewem
Innym praktycznym rozwiązaniem jest wyspa ze zlewozmywakiem. Dzięki umieszczeniu zlewu i baterii kuchennej na wyspie, zyskujemy wygodny i szybki dostęp do bieżącej wody. Przy zlewie warto ustawić ociekacz albo minisuszarkę, a w szafce lub szufladzie w wyspie wygodnie jest umieścić kosz na odpadki. Podłączenie baterii wymaga doprowadzenia pod wyspę przyłącza wody. Po spełnieniu tego warunku pojawia się dodatkowa możliwość – zainstalowanie w wyspie zmywarki. W ten sposób wyspa kuchenna staje się kompletną strefą zmywania.
Wyspa kuchenna z podwyższeniem
Decydując się na wyspę w kuchni, zwłaszcza w przypadku kuchni otwartej na salon, warto rozważyć wyspę kuchenną z podwyższeniem od strony salonu. Zyskujemy więcej dyskrecji podczas pracy w kuchni – chwilowy rozgardiasz powstały przy gotowaniu można dzięki temu wygodnie ukryć przed wzrokiem gości. Podwyższenie można zastosować na całej szerokości wyspy kuchennej lub na jej fragmencie (jak na poniższym zdjęciu z cegłą).
Wyspa kuchenna w mniejszej kuchni – w formie półwyspu
Choć wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się w przestronnej, otwartej kuchni, może być cennym elementem mniejszego pomieszczenia, jeśli odpowiednio przemyśli się jej wymiar i zastosowanie np. w postaci półwyspu. Taki układ może poprawić funkcjonalność małej kuchni. Z wyspy lepiej jednak zrezygnować w przypadku wyjątkowo małych i nieustawnych kuchni.