Często pytacie nas o to jak się przygotować na remont kuchni. Od czego zacząć, aby wszystko przebiegło sprawnie i efekt końcowy był taki o jakim marzyliście? Tak jak w przypadku wielu innych przedsięwzięć, tak również przy metamorfozie kuchni warto zacząć od porządnych przygotowań. Bez wątpienia kuchnia jest przestrzenią, która wymaga przemyślenia wielu kwestii, by jej późniejsze użytkowanie na co dzień było wygodne i po prostu przyjemne.
Przed remontem kuchni należy przeznaczyć czas na:
- wykonanie projektu kuchni
- wybór firmy remontowej
- stworzenie kosztorysu prac remontowych, materiałów i wyposażenia kuchni.
Remont kuchni – od czego zacząć przygotowania?
Oferta rynkowa dotycząca urządzania i wyposażenia kuchni jest bardzo różnorodna i rozbudowana. Przed rozpoczęciem remontu musimy wypracować koncepcję i określić charakter wnętrza, jaki chcielibyśmy uzyskać. Takie wskazówki są bardzo cenne dla projektanta, który idee, inspiracje i pomysły przekuje w konkret. Podstawą jest projekt, uwzględniający nasze potrzeby i upodobania ale też metraż kuchni i jej funkcjonalność. Cóż nam po najładniejszych meblach i najbardziej nowoczesnych sprzętach, jeśli nie będą one dostosowane do sposobu, w jaki funkcjonujemy na co dzień i jak korzystamy w kuchni?
Jakie warunki powinna spełniać dobrze zaplanowana kuchnia?
W kuchni, tak jak chyba w żadnym innym pomieszczeniu, bardzo istotne jest, aby wszystkie sprzęty i meble były w odpowiednim miejscu. Dlatego wydzielenie tak zwanego trójkąta roboczego to podstawa podczas projektowania. Wyznacza on bowiem strefę, w której znajdują się kuchenka, lodówka i zlew. Dzięki takiemu rozplanowaniu przestrzeni o wiele sprawniej i bez zbędnych utrudnień przebiega przygotowywanie posiłków.
Oprócz trójkąta roboczego w kuchni powinno się wydzielić jeszcze strefę zapasów, przechowywania i przygotowywania posiłków. Projekt kuchni na wymiar pozwala na wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni i dobre jej zagospodarowanie dzięki czemu nowa kuchnia będzie wygodna i funkcjonalna.
W trakcie pracy nad aranżacją nowej kuchni musimy podjąć klika ważnych decyzji dotyczących:
- układu funkcjonalnego kuchni
- stylu i kolorystyki wnętrza
- oświetlenia
- sposobu zabezpieczenia ścian nad blatem kuchennym
- wyboru sprzętu AGD i armatury
- wyboru materiałów wykończeniowych.
Zanim zdecydujemy się na remont kuchni to właśnie projekt nowej kuchni pokaże nam układ funkcjonalny pomieszczenia. Zadaniem projektanta kuchni jest pokazanie możliwości aranżacji wnętrza.
Wizualizacja wnętrza projektowanej kuchni pokaże aranżację i klimat jaki chcemy uzyskać w nowej kuchni. Warto zaplanować czas na prace projektowe i przemyślenie układu nowej kuchni. Weźmy pod uwagę jaki ma być wygląd nowej kuchni, jakie mamy preferencje i wybierzmy najlepszej opcji.
Remont kuchni – zadania ekipy remontowej
Po opracowaniu projektu i wykonaniu pomiarów wnętrza otrzymamy wytyczne dla ekipy remontowej. Znajdą się w nich informacje dotyczące rozmieszczenia punktów wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych czy wyglądu sufitów podwieszanych. Zadaniem ekipy remontowej będzie wykonanie remontu i przygotowanie pomieszczenia do montażu nowych mebli kuchennych. W zależności od wielkości remontu zakres prac może być różny i obejmować:
- wyburzenie lub postawienie ścian gdy zmieniliśmy układ pomieszczenia
- wyrównanie podłogi, ścian i sufitów lub wykonanie sufitów podwieszanych
- przygotowanie wentylacji kuchni
- wykonanie nowej podłogi
- wykonanie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
- ułożenie terakoty jeśli takie ma być zabezpieczeni ścian nad blatem
- montaż drzwi i malowanie.
O zatrudnienie fachowca lub ekipy remontowej powinniśmy zatroszczyć się wcześniej, bo zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest spore. Na wolne terminy u najlepszych wykonawców trzeba zazwyczaj poczekać.
Jak zaplanować prace, jeśli chcemy część z nich przeprowadzić samodzielnie?
Nie ma potrzeby zatrudniania ekipy remontowo budowlanej do wszystkich etapów prac. Jeśli tylko jesteśmy w stanie podołać ciężkiej fizycznej pracy i chcemy zaoszczędzić trochę pieniędzy, możemy samodzielnie zająć się demontażem starych mebli i oczyszczeniem ścian. Meble trzeba opróżnić, odkręcić drzwiczki i porozkręcać korpusy, aby łatwiej można je było wynosić. Na czas remontu prawdopodobnie konieczne okaże się zamówienie kontenera na odpady wielkogabarytowe oraz znalezienie firmy, która odbierze i zutylizuje niepotrzebne już, zużyte bądź zniszczone sprzęty.
Montaż mebli kuchennych i nowa kuchnia gotowa
Po wykonaniu remontu i zakończeniu wszystkich prac instalacyjnych pomieszczenie jest gotowe do montażu nowych mebli kuchennych, sprzętu AGD i wyposażenia kuchni.
W HarmonyStudio wykonaliśmy wiele projektów kuchni, które były remontowane od podstaw zarówno w bloku jak i w domu. Generalny remont kuchni pozwala na stworzenie nowego wnętrza, zmianę wyglądu i poprawę wygody korzystania z kuchni – jednym słowem na stworzenie kuchni marzeń.
Podsumowując, przed remontem kuchni niezwykle istotne jest wykonanie jej projektu, wybranie dobrej ekipy remontowej i wykonanie kosztorysu wszystkich prac i wyposażenia. Dzięki zaplanowaniu wszystkich etapów, remont przebiegnie sprawnie, a nowa kuchnia na wymiar będzie nas cieszyć codziennie przez długie lata.
Więcej o remoncie kuchni w domu i metamorfozie wnętrza kuchni z jadalnią przeczytasz tutaj: